İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ASGARİ ÜCRET Mİ, AZAMİ ÜCRET Mİ?

ASGARİ ÜCRET Mİ, AZAMİ ÜCRET Mİ?
Her yıl sonuna doğru, asgari ücret tespit komisyonunun toplanacağı zamanlarda, asgari ücret tartışması başlar. Komisyonda yeterli artışın yapılmayacağını baştan bilen, emekten yana parti sendika ve örgütler, yine de gerçekleşme ihtimali varmış gibi bir yandan rakamlar açıklayarak beklentiler yaratırken, diğer yandan mücadele çağrıları yaparlar. Sonuçta her yıl olduğu gibi, sermaye ve iktidarın kararıyla onların lehine asgari ücret açıklanır. Bir iki ufak tefek serzeniş sonrası her şey kabul edilir sanki öncesinde çok mücadele edilmiş gibi, insanca yaşanacak bir asgari ücret için mücadeleye devam denir ve hayat devam eder.
Gerçek anlamda baktığımızda emekçiler ve onların örgütleri tarafından, azami talepler gündemleştirilmeden, ücretin asgari düzeyinin kabul edilip, asgari düzeyden bir pazarlığa ve mücadeleye girilmesi baştan yanlış ve kayıp görülmelidir. Hatta talepler sıralanır ve gerekçelendirilirken bir kişinin ancak yaşamını tekrar sürdürmek, emek gücünü yenilemek için, en asgari düzeyde barınma, yemek, vb. ile sınırlandırılmaktadır. Aslında bir kişinin değil, bir ailenin azami ihtiyaçları düşünülmelidir.  Sonuçta bu bile karşılanmamaktadır. Oysaki insani ihtiyaçlar içerisinde kültürel, sportif etkinlikler, iletişim, sağlık, eğitim, ulaşım, giyim, tatil, ev, araba, internet, kendini geliştirme, gezi, eğlence, mesai saatlerinin düşürülerek, dinlenme saatlerinin arttırılması vb. de sayılmalıdır. Günümüzde bu ihtiyaçlar sadece ekonomik durumu iyi olan yüksek gelir düzeyindeki kişilerin değil, bir emekcinin ve ailesinin de ihtiyaçlarıdır.  Bu şekilde düşünüldüğünde, asgari ücret üzerinden bir pazarlık ve kabullenme yerine, azami talepler üzerinden bir belirleme,  ve sözde değil gerçekten pratik bir mücadele çizgisi ortaya çıkartılmalıdır. 
Öncelikle emekçilerin ve emekten yana örgütlerin, gerçekleşmeyecek beklentiler, sözler yerine, emekçiler için asgari ücretin azami talepleri içeren  ve insanca yaşam koşullarını layık gören, bu amaç için mücadele etme ve bu mücadeleden umut yaratmaya ihtiyaçları vardır.

İlk yorum yapan siz olun

Bağımsız mısınız? Bize yazın...

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.
%d blogcu bunu beğendi: